скидање прашине

Спорења око поријекла Немањића

3683

Српски историчари су прихватили идеју историчара Љубомира Ковачевића ,,о Завиди као оцу Стефана Немање“. Том мишљењу супроставио се Драгутин Анастасијевић, који је у књизи „Отац Немањин“ из 1914. године изнио хипотезу да отац Немањин није Завида већ Деса; та је хипотеза, ,,још у рукопису начинила читав лом у Српској Академији“, каже Никола Радојчић.

Мишљење Љубомира Ковачевића да Немањин отац Завида није ни био владар преовладало је у српској историографији; исту тврдњу, да Немањин отац ,,није био велики жупан“, износи и Константин Јиричек. Међутим, један од наших млађих медиевалиста Тибор Живковић сматра, на основу анализе византијских, латинских и домаћих писаца, да је ,Немањин отац Завида, син Вуканов, био велики жупан два пута. Први пут веома кратко, можда само неколико мјесеци током 1112. године, када га је уз Угарску подршку са престола уклонио његов брат од стрица, Урош. Завидин повратак на власт изведен је уз византијску војну подршку око 1113/1114. године.

Завидини синови добили су дјелове Рашке на управу још за живота очевог, са изузетком Немање, који је своје посједе на источној страни Рашке, добио нешто касније када је стасао 1129. године. Тако је прстен земаља око Рашке био под контролом Завидиних синова, док је средиште земље са престоницом припало њиховом брату од стрица Урошу Првом. Тиме је политичка равнотежа у Србији била успостављена“.

О породици Стефана Немање зна се веома мало. Изгледа да је његова породица била у сродству и са породицом рашких великих жупана и са зетском династијом. Током превирања у првој половини 12. вијека, Немањин отац Завида је избјегао са породицом у Зету, гдје му је у Рибници код Подгорице 1113. године, како се претпоставља рођен најмлађи син Немања. По ријечима Стефана Првовјенчаног, Немања се родио божјом вољом и вољом Богородице: ,,Иако ме тада није било нити памтим шта је било о рођењу његову (Стефана Немање), ипак сам слушао да је био велики метеж у овој страни српске земље, и Диоклетије и Далмације и Травуније… И вољом божијом и пречисте његове матере, роди и оно свето дете у месту по имену Рибница“.

Компаративном анализом сачуваних рукописа и Живота светог Симеона од Стефана Првовјенчаног, Љиљана Јухас – Георгиевска је утврдила да ,,Рибница није мјесто Немањиног рођења него мјесто гдје се налазио храм у коме је он крштен“. На основу пак анализе цјеловитог преписа Живота светог Симеона, који потиче из средине петнаестог вијека и налази се у приватној збирци, Томислав Јовановић закључује: „При таквом одређењу требало би имати на уму да је сам храм био истакнутији и значајнији у Рубници него боравиште у коме  се Немања родио.“

Црногорски историчар Радослав Ротковић сматра да је Немањин отац „избјегао склонивши се у Спуж, на заклоњено мјесто, а не у Подгорицу, која је увије била раскршће важних путева“, и да се Немања у Спужу родио – подсјећајући да је о томе први писао владика Василије Петровић у Историји Црне Горе (1754).

Владика Василије пише да је Бела Урош био Немањин отац: „Тој Бела Урош провожал житие у Зети, где тепер город Спуж, и тамо родил три сина, Давида, Константина и Стефана Немању.“

Историчар Никола Радојичић је објаснио ове недоумице: „Сва је прилика да је први родослав Немањића саставио учени Консантин Филозоф, биограф деспота Стефана Лазаревића. По његовом родослову, потекли су Немањићи од Константина Хлора (оца Константина Великог). У српској и руској историографији постојала је од 14. и 15. бијека  само једна мисао о поријеклу Немањића: да су потекли од Константина Хлора.

Нову хипотезу о поријеклу Немањића увео је у науку Мавро Орбини, који је у свом знаменитом делу испричао почетке династије Немањића као пример како се од малих почетака може доспети до велике славе. По њему, Немањићи потичу од попа Стефана из Хума. Његов син Љубомир био је толико мудар и храбар да га је хумски кнез поставио у Трнову за жупана. Он је имао сина Уроша, који је био заробљен у борби између зетског краља Ђорђа и ДРагихње, и одведен у Рашку, гдје је остао догод није краљ ђорђе освојио ту земљу. Урош је имао сина Десу, а Деса је изроодио Мирослава, Константина и Немању.

На тај начин, формиране су двије хипотезе о поријеклу Немањића: једна руско-српска, основана на Константину Филозофу, и друга западна, која је највише почивала на Орбинију.“

Дијете се родило и требало га је крстити. Завида је био у Зети, која је била под католичким упливом – готово да у њој није било православних свештеника – па је Немања крштен по католичком обреду.

Немања је рођен у „католичкој племићкој породици“ и када је, после 1159. године, сазидао манастирске цркве Св. Николе и Св. Богородице у Топлици, како наводе његови биографи, дошао је у сукоб са браћом, очигледно не само зато што је подигао богомоље него и зато што их је сазидао у византијском стилу, као православне храмове, манифестујући на тај начин своју оријентацију према Византији, док су му браћа, у приморским областима, остали  католици, везани за Рим и за западне земље. Стефан првовјенчани ћутке прелази преко овога јер су, када је писао немањину биографију, два његова стрица већ и сами прешли у православље и помирили се са његовим оцем.

Првовјенчани потом пише да када се Немања вратио на „столно место, опет се удостоји да прими друго крштење из руку светитеља и архијереја усред српске земље, у храму светих и свеславних и врховних апостола Петра и Павла, идући за владиком својим пастиром Христом, као што Писмо каже: Сисао су млеко из обеју дојки, тј. извршилац је Старога и Новога завета“. Већина историчара, ослањајући се управо на ове изводе Стефана првовенчаног, сматра да је Немања два пута крштен.

Немања је морао да се навикава на живот у Рашкој, који се умногоме разликовао од оног који је водио у Зети, гдје се, обилазећи живописне приморске градове, у којима је цветала трговина и на најразличитије начине прожимале вере и народи, сусрео са романском, латинском културом. То се доласком у Рашку, брдовиту и пуну шума, промијенило. Остало је забиљежено да је Стефан Немања имао свој двор у Котору, али није познато како је изгледао и у којим приликама га је српски велики жупан користио.