Дивљи кестен је од изузетног значаја за спречавање компликација које могу да настану код проширених вена као што су тромбоза, тромбофлебитис, хемороиди
За разлику од питомог, горки плод дивљег кестена није јестив, али се зато од давнина користи у терапеутске сврхе. Наиме, кора дивљег кестена се од давнина користи против дијареје, кашља и грознице, као диуретик и као тоник.
Кестен је коришћен у различитим облицима, за смањење бола, упалних процеса код реуматизма, заустављања крварења и брже зарастање рана.
Код реуматских болести благотворним су се показали цвјетови дивљег кестена, плод у лијечењу рака коже, али ипак је најпознатија примјена дивљег кестена у лијечењу проширених вена.
Најдјелотворнија супстанца јесте смјеса сапонина названа есцин која се нелази у дивљем кестену. Есцин потврђено подстиче венску циркулацију и тонизује зидове вена, чиме се стимулише повратак крви у срце. Зидови вена су по својој природи слабије структуре од артеријских, а с годинама и због отежаних услова рада, дуготрајног стајања, повећане тјелесне тежине, у трудноћи губе своју еластичност, а тиме и функционалност.
Есцин јача зидове вена и враћа им еластичност, што је од изузетног значаја за спречавање компликација које могу да настану код проширених вена као што су тромбоза, тромбофлебитис, хемороиди. Употреба есцина смањује настанак едема, дјелује противупално и повећава еластичност и чврстину, смањује превелику попустљивост капилара.