Један љекар је приликом предавања указао на то да је коприва једна од најбољих љековитих биљака које имамо и да човјек, када би знао колико је она љековита, не би гајио ништа друго осим ње. Нажалост, ово је познато само малом броју људи
Коприва је, почев од коријена па преко стабљике и листова све до цвијета, дакле у цјелости, љековита. Још је у стара времена уживала велики углед. Албрехт Дирер насликао је анђела који са копривом у руци лети према пријестолу Свевишњег. Швајцарски парох Кинцле у својим списима указује на то да би коприва већ одавно била искоријењена да није заштићена својом особином да жари.
Коприва је наша најбоља љековита биљка за прочишћавање крви од које истовремено расте и број црвених крвних зрнаца. Пошто она повољно утиче и на гуштерачу, чајем од коприве се скида и ниво шећера у крви. Њоме се лијече и обољења и упале мокраћних путева, као и патолошки застој мокраће. Посебно се препоручује за пролећну куру с обзиром да чисти и цријева.
Коприва спречава стварање пијеска у бубрезима и бешици. Са бубрежним обољењима често подруку иде и главобоља па након испијања чаја од коприве нестаће и једно и друго.
У народној медицини се вишенедјељна кура чајем од коприве препоручује против обољења јетре, жучи и слезине, па чак и у случају тумора овог органа, затим код катара желуца, обољења дисајних органа, желудачних грчева и чирева, чира на дванаестопалачном цреву и код плућних обољења. Да би активне материје остале очуване, коприва се никада не кува него се само попари. Превентивно се чај од коприве пије само једном дневно али током целе једне године. Одличан је и за лечење болести изазваних вирусима и бактеријама.
Почев од извјесних година у организму се смањује количина гвожђа. Због тога долази до стања замора и исцрпљености, човек се осјећа старим и мање способним. У овом случају се топло препоручује свјежа коприва. Она садржи гвожђе и зато се употребљава са успјехом. После куре копривом човјек се физички релативно брзо осејћа много боље, враћају му се енергија и стваралачка снага те наоко изгледа као да је процвјетао.
Код водене болести (едема) коприва помаже извлачењем велике количине воде из организма. Посредством активних материја које јачају крв помаже код бледила, малокрвности, анемије и код тешких болести крви. Заједно с другим љековитим биљкама коприва се успјешно примјењује и код леукемије. Ако је ријеч о неком алергијском обољењу (и поленска кијавица спада ту) треба током дужег временског периода пити чај од коприве.
Коприва смањује склоност ка прехлади и помаже код гихта и реуматских обољења. Једна жена из Ајхштета се код љекара три године лијечила од болног ишијаса. Од шест купки са по 200 г коприве, њени болови су нестали у року од пола године.
И код сужења крвних судова („пушачких ногу“) коприва изванредно помаже. Неки људи који пате од ове болести могли би да буду поштеђени ампутације ноге када би благовремено почели да примењују купке од коријена коприве.