Пречицу у народу називају и следећим именима: плавун, прашуљица, црвоточина и кијачаста црвоточина. Пречица је љековита биљка која садржи радијум и лако се разликује од осталих врста маховине по дугачким конопастим витицама и жутом цвјетном праху својих клипова.
Чај од пречице се препоручује обољелима од гихта и реуме, чак и онда када су већ видљиве деформације зглобова, као и онима који пате од хроничног затвора цријева и хемороида.
Пречица се никада не смије кувати него само прелити врелом водом. Чај се примјењује и код свих обољења мокраћних и полних органа, код болова и отврдлина у тестисима, као и када је ријеч о пијеску у бубрезима и бубрежним коликама.
Пречица је неопхподна код упале јетре и при патолошком бујању везивног ткива јетре чак и онда када је оно већ попримило злоћудни карактер. Реконвалесценту такође брзо враћа пуну снагу. Ова биљка је најбоља за лијечење цирозе јетре.
Захваљујући присуству радијума, ова биљка је благотворна у отклањању грчева у ногама. Многи стручњаци су потврдили да привијањем пречице уз ногу можемо да трајно искоријенимо проблем грчева. Искуство многих показује да је привијање пречице на бешику добро и приликом немогућности мокрења.
Многи људи пате од повишеног притиска због болесних бубрега па је у том случају најбоље привијати свјеже врећице са пречицом уз болни бубрег. Притисак ће се стабилизовати.
Цвијетни прах пречице, који се у неким апотекама може наћи под именом споре од пречице, помаже тешко обољелима са декубитусом тако што се посипа по отвореним ранама а оне се затварају за веома кратко вријеме. Већином већ после прве примјене долази до осјетног побољшања. Споре од пречице се равномјерно и пажљиво посипају на отворене ране.