,,ПОПУЛАРНА ЛИНГВИСТИКА"

ЗАШТО СЕ КАЖЕ: „Океј!“

1589

У обичној, па и службеној комуникацији, кад се жели да искаже сагласност с неким предлогом, неком тврдњом, оценом и сл., код нас се обично каже: ,,Океј!“ (или се напише О.К. или ОК). То би требало да значи: ,,У реду“, ,,У реду је“, ,,Тако је“, ,,Све је исправно“. Исто значење скраћеница О.К. има и у енглеском језику, из кога смо је и преузели, као што су је, под снажним утицајем енглеског, преузели и многи други европски језици.

Поријекло ове, могли бисмо рећи – интернационалне скраћенице, која ,,покрива“ израз ,,у реду“, више је него занимљиво. У лингвистичким расправама и етимолошким реченицима дато је више разних објашњења како је она настала. Има чак десетак теорија о поријеклу скраћенице О.К.

Све оне слажу се само у једном: настала је у Америци, у Сједињеним Америчким Државама (у земљи ,,Ујка Сама“). Овдје ћемо навести само неколико.

Једно објашњење упућује на стари индијански израз okeh, са значењем: ,,тако је „, ,,то је тако“. То је онда пренесено у амерички енглески изговор као ,,оукеј“ па је према томе начињена скраћеница О.К., са истим значењем као у индијанском.

Друго објашњење везује се уз име једног ранијег жељезничког службеника, Обедија Келија, који је, наводно, уредан пријем поштанских пошиљки, тачније: пакета, потврђивао иницијалима свога имена и презимена О.К. Касније је то добило и опште значење: ,,у реду је“.

Треће објашњење везано је за предсједничке изборе у САД 1840. године када су Ван Бернови поборници узели скраћеницу О.К. као неку врсту слогана којима су разбијали митинге противничких либерала. Касније је, наводно, израз О.К. прихваћен у општем значењу као синоним уа ознаку ,,олрајт“ – ,,у реду“.

Четврто објашњење полази од претпоставке да је скраћеница О.К. производ правописне грешке, осносно лошег спелинга. Наводно су неки угледници били недовољно писмени па су израз ,,all correct“ писали онако како се изговара (,,ол корект“), дакле фонетски, као код нас, или што би се рекло – по Вуку. Али је значење остало исто: ,,у реду“.

Тешко је рећи која је од свих изнесених теорија о настанку ове скраћенице – тачна. Што се мене тиче, све оне су О.К.

(Милан Шипка)