СКИДАЊЕ ПРАШИНЕ

КАДА СМО БИЛИ СВЈЕТСКИ ПРВАЦИ: Највеће славље у Подгорици икада! (ВИДЕО)

6178

Сјутра почиње Европско првенство у кошарци, на којем наступају Црна Гора и Србија. А прије 15 године, наступали су заједно црногорски и србијански кошаркаши, у селекцији СР Југославије, и освојили свјетску титулу у Америци. Побједа над Аргентином, у финалу, у Подгорици је прослављена на начин који никада није забиљежен, ни прије ни после тога. Више хиљада људи преплавило је подгоричке улице у попоноћним часовима. Славље је камером забиљежио Владимир Павићевић.

Било је то Свјетско првенство у Индијанаполису. СР Југославија била је бранилац титуле и један од претендената за медаљу. Одбрану трона највише је угрожавала селекција Сједињених Америчких Држава која се први пут појавила на неком Свјетском првенству сачињена од НБА играча. После седам година екипи се придружио Дејан Котуровић а први пут дрес СР Југославије облаче Чабаркапа, Вујанић и Радмановић. Вјероватно најзначајнији догађај је повратак Дивца који би у сарадњи са саиграчем из Сакраменто Кингса Стојаковићем допринио евентуалној побједи над Сједињеним Државама.

После почетне врло лаке побједе над Анголом (113:63), уследио је неочекивани пораз од Шпаније који је у том тренутку помрсио рачуне СРЈ (71:69). У дуелу са Канадом ,СР Југославија је тражила пролаз што је на крају успјела (87:71). У другој фази ,на самом старту, Пешићеви изабраници су тијесно изгубили од Порторика (83:85) и још једном довели у питање свој опстанак. Наредна два дана су се поново извукли после мечева са Бразилом (90:69) и Турском (110:78) али су се пласирали у четвртфинале као други и тако заказали дуел са домаћином Сједињеним Државама.

Након шест година, поново су играли амерички и европски дрим-тим. Многи су називали тај дуел финалем пре финала. Растерећена притиска, селекција СР Југославије вођена најискуснијим Дивцем одлично је парирала противнику до полувремена после ког је водила 40:36. У трећој четвртини предност се истопила, а Американци као по навици највише поена убацују у том периоду. У последњој деоници у једном тренутку воде 69:59 и практично приводе утакмицу крају.

Међутим играч из сјенке, Милан Гуровић, серијом тројки најављује сензацију. Резултат је изједначен а тимови наизменично погађају кош. Још једном тројком Гуровић доводи СР Југославију у вођство од четири поена на шта Андре Милер одговара својом тројком. Касније, серијом слободних бацања Марко Јарић чува вођство. У последњем нападу за продужетке, Американци не успијевају да изједначе а СР Југославија одлази у полуфинале са Новим Зеландом.

Подигнути у небо овом побједом, играчи СР Југославије су потцијенили противника и мучили су се велики дио меча. По мало неочекивано, партију каријере пружио је Дејан Котуровић и помогао саиграчима на путу до одбране титуле.

У финалу је слиједио дуел са Аргентином. После добре прве и последње дионице, СРЈ и добре друге и треће Аргентинаца дошло се до продужетака. У последњој четвртини СР Југославија је губила осам поена разлике, али је Бодирога успио сам да врати резултатски егал. Иако је Дивац имао два бацања за побједу, оба је промашио на шта су Аргентинци одговорили контром коју нису искористили (75:75). У продужетку СР Југославија је одиграла паметније и сталоженије и освојила првенство други пут узастопно. Стојаковић је уврштен у идеалну петорку а зачуђујуће титулу најкориснијег играча добио је Дирк Новицки из Њемачке.